Finał Pucharu Świata w Erfurcie!

Luiza Złotkowska zajęła 12. miejsce na 1500 m podczas finałowych zawodów Pucharu Świata w niemieckim Erfurcie. Na dystansie dwukrotnie dłuższym Polka także była 12. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Heather Richardson! Amerykanka odebrała ogromny puchar i czek na 20 tysięcy dolarów.

W sobotę Luiza startowała na 1500 m. Jej przeciwniczką w czwartej parze była Olga Graf. Polka uzyskała czas 2.00,20, natomiast Rosjanka 1.59,16. 28-latka z Grodziska Mazowieckiego w klasyfikacji generalnej PŚ zajęła 11. pozycję. W Erfurcie rywalizację na tym dystansie zdominowały - doskonale spisujące się w tym sezonie - Brittany Bowe (1.55,88) i Heather Richardson (1.55,99). Amerykanki wyprzedziły Czeszkę Martinę Sablikovą (1.56,74).

W niedzielę - startem na 3000 m - Luiza zakończyła sezon. Polka wystartowała w drugiej parze z Japonką Shoko Fujimurą. Biało - czerwona uzyskała czas 4.14,87, który pozwolił jej zająć 12. miejsce. Wielką klasę pokazała Martina Sablikova. Panczenistka uzyskała czas 4.04,06 i wyprzedziła dwie Holenderki - Marije Joling 4.05,64 oraz Diane Valkenburg 4.07,85. Czeszka w Erfurcie sięgnęła po Puchar Świata z 580 pkt i wyprzedziła Claudię Pechstein 360 oraz Holenderkę Ireen Wuest 350. Luiza uplasowała się na 18. pozycji z 85 pkt.

Ogromny puchar za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ odebrała Heather Richardson. Amerykanka zgromadziła 1195 punktów, wyprzedzając drugą Sablikovą o prawie 100 oczek.

W Erfurcie wystartowało trzech biało - czerwonych: Jan Szymański, Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiecki. Ten ostatni był bardzo blisko upragnionego podium na 1500 m, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. W klasyfikacji generalnej PŚ - najwyżej z Polaków - sklasyfikowany został Jan Szymański (5. miejsce - 293 punkty). Tuż za nim uplasował się Niedźwiecki, a pierwszą "10" zamknął mistrz olimpijski z Soczi na tym dystansie - Zbigniew Bródka. Natomiast na 500 m sezon na 6. miejscu zakończył Artur Waś.

Teraz zawodników czekają zasłużone wakacje:) Nowy sezon rozpocznie się 13 listopada w kanadyjskim Calgary! Biało - czerwoni do kolejnych startów przygotowywać będą się głównie w Niemczech, bo obiecana po igrzyskach olimpijskich w Soczi hala lodowa nadal - niestety - pozostaje w sferze marzeń.

Kibicom dziękujemy za doping oraz maile, których wysłaliście bardzo dużo. Wkrótce opublikujemy kalendarz Pucharu Świata na sezon 2015/2016! Jeżeli chcecie otrzymać autograf Luizy, informacje znajdziecie TUTAJ!